Ako ste već pomalo i zaboravili šarenilo ljetnih događaja, sladoleda, mirisa i morskih bića, vratili se jurnjavi školskih i poslovnih obaveza, u Gradskom kazalištu lutaka Rijeka čeka nas šaroliki raspon priča: ljubavne priče, one o vukovima koji nisu pojeli Crvenkapicu, o šarenim ovčicama i njihovim životinjskim prijateljima te cijela obitelj hrčaka koja će vas naučiti čaroliji lijepih, ljubaznih i slatkih riječi. Danas kada smo postali toliko udaljeni jedni od drugih, kada nam životni način i stav instruiraju društvene mreže, crne vijesti i predviđanja, u lutkarskom riječkom kazalištu stremimo još jače vrijednostima koje su temelj društva koje napreduje. Razmišljamo tako da je u redu prihvatiti različitost i da neki drugačiji od nas isto mogu biti dobri, razmišljamo o tome da svaka priča ima više strana medalja i da svaki lik nosi svoj teret na leđima, a razmišljamo o tome i koliko je postalo uobičajeno govoriti nelijepo, gušiti osjećaje i bježati od njih. Izvodimo predstave u kojima glavni junaci čine zbog ljubavi šašave pothvate, i na kraju nauče kako je biti svoj od iznimne važnosti. Prije toga, sebe treba pronaći, naravno. Zato potražite naše predstave u listopadu, u njima možda bar malo pronađete sebe.

S prvim danima listopada vraćamo se prošlosezonskoj premijernoj predstavi „Dan kad sam se pretvorio u pticu“, koju je kao svojevrsnu poemu postavila na scenu vrsna lutkarska i kazališna umjetnica Tamara Kučinović i glumački ansambl GKL-a Andrea Špindel, Petra Šarac, Almira Štifanić, David Petrović, Alex Đaković i Tilen Kožamelj. Ostatak autorske ekipe čine Volha Milovič koja je na sceni napravila začudni i nevjerojatni vizualni svijet ptica, uz pomoć oblikovatelja svjetla Daria Družete. Ivana Đula i Luka Vrbanić uglazbili su naizgled neuglazbljivo i još k tome se sve izvodi a capella. Kroz nježnu ideju o ljubavi i slobodi utkanoj u simboliku ptica, predstava progovara o važnoj temi – kako „biti dovoljan“, „biti dostatan“, „biti prihvaćen“, „biti ono što jesi“ i vjerovati da je to jedini put ka slobodi, onakvoj slobodi kakvu imaju ptice.

DAN KAD SAM SE PRETVORIO U PTICU

  • Petak, 03.10.2025. u 18h
  • Subota, 04.10.2025. u 11h

 Uzrast: 5+

Trajanje: 45min

 

Sredinom listopada ponovno ćete imati priliku gledati rujansku i prvu ovosezonsku premijeru „Optuženi Vuk“, predstavu koja izvrće stereotipe bajki i navodi nas da život pogledamo i iz drugačije ili tuđe perspektive. Naivni je realizam gledati stvari samo iz svojih cipela, pa će nam ova predstava, kroz humor, smijeh i stripovski zamišljene junake, pomoći da naučimo da stvari često nisu onakve kakvima nam se na prvi pogled čine. Tekst predstave napisao je poznati slovenski pisac Žarko Petan, a na našu scenu postavio ga redatelj Zoran Petrovič zajedno s malim, ali snažnim lutkarskim ansamblom kojeg čine Andrea Špindel, David Petrović i novi član ansambla Lino Brozić. Autorski tim uz redatelja čine dramaturginja Nuša Komplet Peperko, scenograf Miha Peperko, skladatelj Josip Maršić i oblikovatelj svjetla Sanjin Seršić.

 

OPTUŽENI VUK

  • Petak, 10.10.2025. u 18h
  • Subota, 11.10.2025. u 11h i 18h
  • Četvrtak, 16.10.2025. u 18h
  • Petak, 17.10.2025. u 18h
  • Subota, 18.10.2025. u 11h i 18h

Uzrast: 4+

Trajanje: 45min

 

Riječka ikona, „pridošlica“ s otoka Cresa, šarena ovčica Wanda Lavanda ponovno će zapjevati svoju poznatu pjesmu na našim daskama. Wanda je lik i djelo riječke spisateljice, glazbenice i djelatnice u kulturi Jelene Tondini, za inscenaciju je zaslužna Morana Dolenc, za originalnu glazbu članice benda Meritas – Meri Jaman i Anita Valo, lutke i scenografiju osmislila je i izradila Luči Vidanović, a svjetlo kreirao Sanjin Seršić. Priču o uvažavanju različitih, koji su često izdvojeni iz društva, neprihvaćeni i ismijavani, izvode Petra Šarac, Andrea Špindel, dok lik ovčice Wande utjelovljuje Zlatko Vicić koji je za tu ulogu višestruko nagrađivan. Wanda je od 2017. otkad je premijerno postavljena, obišla Europu i dospjela čak do Turske i Irana i svojom pjesmom, šarenilom i pozitivom zarazila mnoga dječja kazališta.

 

WANDA LAVANDA

  • Četvrtak, 23.10.2025. u 18h
  • Petak, 24.10.2025. u 18h
  • Subota, 25.10.2025. u 11h i 18h

Uzrast: 3+

Trajanje: 35min

 

I šećer na kraju listopada – predstava „Slatke riječi“ očarat će vas snagom emocija, nostalgijom djetinjstva, moćnošću jednostavnosti do koje nikad nije jednostavno doći. Nježna predstava o obiteljskoj i prijateljskoj ljubavi izašla je iz niza belgijskih slikovnica o hrčkici Loli autora Carla Noraca koji je ujedno i napisao dramatizaciju za riječke lutkare. Predstavu je režirala francusko – slovenska umjetnica Mateja Bizjak Petit, poznata već riječkoj publici po predstavi „Oh la la“, skladatelj je Damien Felix, scenografkinja i kreatorica lutaka Luči Vidanović, oblikovatelj svjetla Sanjin Seršić. Predstavu poetično i s najvećom nježnošću i dječjom razigranošću izvode Petra Šarac, David Petrović i Tilen Kožamelj.

 

SLATKE RIJEČI

  • Četvrtak, 30.10.2025. u 18h
  • Petak, 31.10.2025. u 18h

Uzrast: 3+

Trajanje: 35min

 

 

 

 

Podijeli na socijalnim mrežama
Skip to content